Ολική ανατροπή για Παγδατή και πρόκριση στους «32»

kathimerini.gr

Μέρες του 2006, όταν και έχει φθάσει έως τον τελικό, θυμίζει η πορεία του Μάρκου Παγδατή στο Οπεν της Αυστραλίας. Αν και ο Κύπριος πρωταθλητής βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ (6-4, 6-3) απ’ τον Ισπανό, Νταβίντ Φερέρ (Νο17 του ταμπλό), κατάφερε έπειτα από 4 ώρες και 9 λεπτά να πετύχει την ολική ανατροπή. Κατέκτησε τα τρία επόμενα σετ (7-6, 6-3, 6-1) και σφράγισε το εισιτήριο για τους «32» του πρώτου γκραν σλαμ της χρονιάς. Εκεί, θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον Αυστραλό, Λέιτον Χιούιτ, με τον οποίο είχε παίξει στη φάση των «32» και πριν από δύο χρόνια. Τότε, νίκησε ο Αυστραλός με 3-2 σετ σε έναν συγκλονιστικό αγώνα ο οποίος είχε ολοκληρωθεί στις 04.33 τα ξημερώματα! Εμφανώς ικανοποιημένος μετά την επιτυχία του επί του Φερέρ, ο Παγδατής τόνισε: «Ηταν πολύ σκληρό παιχνίδι. Εκανα πολλά λάθη στα δύο πρώτα σετ. Μετά το 0-2 ήταν μεγάλη η καταπόνηση σωματικά και πνευματικά. Είχα παίξει σε πολλά σετ και το 2006 στη Μελβούρνη. Αυτά τα ματς γύριζαν στο μυαλό μου και μου έδωσαν δύναμη να συνεχίσω».